Czym jest – OCD – zaburzenie kompulsywno-obsesyjne

Musisz ciągle myć ręce, wszystko musi być ułożone według konkretnego rytuału, ciągle coś sprawdzasz. Do głowy przychodzą Ci absurdalne myśli, np. żeby rozrzucić po całym markecie orzeszki ziemne – jeśli czegoś nie zrobię to stanie się coś strasznego (zachoruje, umrę, etc.) To może być OCD – obsessive-compulsive disorder.

Czym jest OCD – zaburzenie kompulsywno-obsesyjne

Dawniej OCD nazywane było częściej nerwicą natręctw. Czym się charakteryzuje? Polega na występowaniu kompulsji, czyli natrętnych działań lub obsesji, czyli natrętnych myśli.

  1. Kompulsje: będzie to wykonywanie takich działań jak: zamykanie drzwi, nieustanne sprawdzanie, czy gaz został zakręcony, nazbyt częste mycie rąk z powodu przekonania, że są brudne.

Wśród takich kompulsji mogą się znaleźć dziwne rytuały, jak unikanie szczelin w płytach chodnikowych lub odwieszanie kurtki zawsze na ten sam wieszak i w ten sam sposób.

       2. Obsesje: natrętne myśli, które mogą dotyczyć brudu, porządku. Mogą to być myśli agresywne, bluźniercze lub obsceniczne.

W obsesjach mogą pojawić się impulsy do wykonania dziwnych czynności, jak rozebranie się w miejscu publicznym, uderzenie kogoś. Pojawiają się także ruminacje, czyli nieustanne przeżywanie jednego tematu i wątpliwości, czy dana czynność została wykonana na pewno poprawnie.

Perfekcjonizm to stawianie sobie wygórowanych, nieralnych celów.

Skąd biorą się czynności obsesyjno-kompulsywne

Pojawienie się obsesyjnej myśli wywołuje niepokój i popycha do wykonywania jakiejś czynności. Próba opierania się takiemu impulsowi powoduje dyskomfort i rodzi nieprzyjemne uczucia, natomiast wykonanie czynności kompulsywnej lub poddanie się obsesyjnym myślom przynosi chwilową ulgę.

Osoba cierpiąca na OCD ma świadomość, że myśli i kompulsje są nielogiczne, jednak nie potrafi nad nimi zapanować. Rodzi to szereg innych problemów, jak zaburzenia snu i łaknienia. Może powodować nawet depresje. Osoba cierpiąca na OCD woli się izolować od innych, gdyż wie, że jej zachowania powodują dyskomfort u ludzi. Ponadto objawy częściej nasilają się w domu, niż poza nim.

Czym OCD – zaburzenie obsesyjno-kompulsywne różni się od perfekcjonizmu?

Perfekcjonizm to cecha osobowości, która polega na stawianiu sobie zbyt wysokich wymagań. Choć może on nieco utrudniać życie, nie jest zaburzeniem i pozwala na normalne funkcjonowanie. Inaczej ma się sprawa z OCD.

Dziwne zachowania i obsesyjne myśli osób cierpiących na zaburzenia kompulsywno-obsesyjne utrudniają, a czasami wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie i wymagają leczenia.