Wszystko na tip-top – perfekcjonizm

Kogo widzisz przed oczami, gdy myślisz “perfekcjonista”? Może to koleżanka z pracy: zawsze nienagannie ubrana, robiąca karierę, biorąca nadgodziny, bez bliskiej rodziny, z figurą modelki? A może znajomy z osiedla: dyrektor przedsiębiorstwa, z zadbaną żoną, pięknie ubranymi dziećmi, zawsze punktualny, ale nieco nerwowy, gdy sprawy nie idą po jego myśli? Kim są perfekcjoniści, skąd bierze się ta cecha i czy to jakieś zaburzenie? Dowiesz się z tego artykułu.

Co to jest perfekcjonizm?

Perfekcjonizm to cecha osobowości człowieka, która polega na stawianiu sobie zbyt wygórowanych celów do osiągnięcia. Wiąże się także z niezgodą na jakikolwiek błąd. Jest także nieakceptacją swoich wad oraz niedoskonałości.

Czy chodzi o to, by nie mieć ambicji?

Nie! Ambicje są dobre!. Jednak perfekcjonista stawia sobie nierealne cele i nie jest w stanie przyjąć, że każdy człowiek ma prawo do błędów, pomyłek oraz niewiedzy.

Perfekcjonizm to stawianie sobie wygórowanych, nieralnych celów.

Jak rozpoznać perfekcjonistę?

Perfekcjonista bywa zwykle mało elastyczny, gdyż dostrzega tylko jeden sposób na rozwiązanie jakiegoś problemu – jego własny. Bardzo dużo czasu poświęca na to, by doskonale wykonać jakąś czynność. Prowadzi to w końcu do tego, że nie jest w stanie wywiązać się z powierzonych mu zadań, gdyż wciąż są one dla niego niewystarczająco dobrze zrobione.

Perfekcjonista obawia się popełnienia błędu, gdyż uważa, że będzie zaakceptowany i przyjęty tylko wtedy, gdy pozostanie nienaganny. Jest bardzo surowy w ocenie, a przez to pozbawiony radości i satysfakcji.

Ostatecznie osoba z cechą perfekcjonizmu będzie unikać podejmowania działań, gdyż ciągła obawa przed błędami zablokuje odwagę w braniu na siebie nowych wyzwań.

Jak objawia się perfekcjonizm?

  • Wygląd – perfekcjonista przejmuje się swoim wyglądem i dba, by zawsze być nienagannie ubranym, umalowanym i ufryzowanym. Nie może znieść najmniejszej skazy na ubraniu.
  • Praca – trudno mu oddać projekt w terminie, gdyż wciąż widzi w nim jakieś niedociągnięcia. Jest bardzo sumienny i nie ma problemu z wzięciem nadgodzin.
  • Relacje – jest bardzo surowy w ocenie drugiego człowieka. Szuka ideału, a gdy okaże się, że druga osoba ma wady, ma ochotę zerwać znajomość.
  • Czas wolny – to duży problem dla perfekcjonistów. Nie potrafią odpoczywać, gdyż to według nich strata czasu.
  • Planowanie – ich kalendarz i “to do list” są wypełnione po brzegi.

Skąd bierze się perfekcjonizm?

Perfekcjonizm to w głównej mierze efekt wychowania i wyuczonych schematów działania. Jeśli ktoś, jako dziecko, był często krytykowany i otrzymywał miłość tylko, gdy był grzeczny i miał same piątki, to może wykształcić się w nim perfekcjonizm.

Często dotyka on jedynaków lub pierwszych dzieci w rodzinie. Także wśród osób DDD lub DDA (Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych lub Dorosłe Dzieci Alkoholików) można spotkać perfekcjonistów. Bywa, że dziecko bierze na siebie rolę dorosłego, przedwcześnie dojrzewa i nie uczy się tego, że błąd jest czymś normalnym. Przeczytaj więcej o rolach dzieci w rodzinach dysfunkcyjnych.

Czy perfekcjonizm to zaburzenie?

Nie! To nie zaburzenie, ale cecha charakteru. Nieco wyżej opisałem ją nieco przesadnie, by uwypuklić jej cechy. Choć sam w sobie perfekcjonizm nie jest zaburzeniem, lęk i napięcie z nim związane, mogą powodować różne symptomy, jak: bóle głowy, problemy z układem trawiennym, a nawet z układem naczyniowo-sercowym. W skrajnych przypadkach może prowadzić do depresji. Bywa, że osoby cierpiące na bulimię i anoreksję są perfekcjonistami. Jeśli zatem ta cecha może prowadzić do takich problemów, nie trzeba jej leczyć?

Jak radzić sobie z perfekcjonizmem?

Pierwszą sprawą jest uświadomić sobie, że mamy taką cechę charakteru i dostrzec w niej potencjał: systematyczność, ambicję i predyspozycje do rozwoju. Dalej trzeba uświadomić sobie i ciągle wracać do tego, że każdy człowiek ma prawo popełnić błąd i nie jest to koniec świata, ale coś, na czym możemy się uczyć.

Aby oswoić swój perfekcjonizm, warto podejmować się nowych wyzwań i narażać na porażki. W ten sposób, w kontrolowany przez siebie sposób, nauczymy się przegrywać.

Jeśli jednak perfekcjonizm odbiera Ci siłę do życia i blokuje Twój rozwój, nie bój się skorzystać z pomocy psychologa czy konsultacji psychoterapeutycznej. Profesjonalna pomoc i wsparcie mogą Ci bardzo pomóc!