Dlaczego dzieci i nastolatki potrzebują terapii?

 

Współczesny świat i wszelkie zmiany, jakie w nim aktualnie zachodzą sprawiają, że dziedzina psychoterapii, która zajmuje się leczeniem młodzieży, rozwija się coraz szybciej. Można się zastanawiać, czy jest to objawem pozytywnym, czy raczej negatywnym. Z jednej strony fakt ten oznacza, że młodzi ludzie coraz częściej pojawiają się na fotelach w gabinetach psychoterapeutycznych. Czy w ich życiu pojawiło się „coś”, co wywołało taki stan rzeczy…? Patrząc na to jednak z drugiej strony, może wcale nie jest tak, że więcej młodych osób ma problemy wymagające konsultacji z terapeutą. Może po prostu więcej z nich się do tego przyznaje i podejmuje jakieś działania mające na celu znalezienie pomocy i możliwych rozwiązań?

Dlaczego psychoterapia młodzieży jest tak ważna?

Jeśli młody człowiek otwiera się i szuka pomocy zamiast zamykać się w sobie, bądź przejawiać inne zachowania autodestrukcyjne, to jest to zdecydowanie pozytywny objaw, którego pod żadnym pozorem nie można lekceważyć! Żyjemy w świecie internetu, który ogarnia teraz niemal każdą sferę naszego życia. Dzieci i młodzież wystawieni są na front. Szczególnie teraz, kiedy nauczanie odbywa się w formie zdalnej i większą część dnia spędzają przed komputerem. Lekcje online, rozmowy ze znajomymi online, odrabianie zadań domowych online…

Kiedy jeszcze wszystko działało stacjonarnie, gabinety szkolnych psychologów były niemal cały czas oblegane. Jednak, ten specjalista nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów. Wtedy zaleca psychoterapię. W tym miejscu warto zaznaczyć jedną bardzo ważną rzecz. Rodzic nie może uważać, że jego dziecko jest „nienormalne”, bo potrzebuje terapeuty. Wsparcie najbliższych jest czasem kluczową kwestią. A może problem dziecka nie jest odosobniony i korzeniami sięga do całej rodziny?

 Co psychoterapia da Twojemu dziecku?

Psychoterapia dla dzieci i młodzieży pozwala na przepracowanie wszelkich problemów oraz na zrozumienie uczuć i emocji, jakie pojawiają się w życiu nastolatka. Nie można zapominać o tym, że jest to niezwykle ważny etap, gdyż to właśnie wtedy dorasta, dojrzewa i kształtuje swoją osobowość. Oczywiście, terapia dla dzieci i młodzieży nieco się od siebie różni. Jest ona dobierana adekwatnie do wieku pacjenta. Jednak, im wcześniej zacznie się terapię dziecka, tym lepiej, gdyż w młodym wieku mózg jest bardzo plastyczny a wszelkie zachowania nie są jeszcze w nim tak mocno zakorzenione i utrwalone. Można je wtedy o wiele szybciej i łatwiej zmienić.

Psychoterapia dla dzieci i młodzieży pomoże nie tylko w radzeniu sobie z nieśmiałością i pewnością siebie, ale i z problemami:

– związanymi ze szkołą,

– rodzinnymi,

– zdrowotnymi,

– związanymi z przemocą i agresją w kontaktach z innymi dziećmi.

Co więcej, terapeuta pomoże młodemu człowiekowi przepracować uczucie smutku, złości, żałoby, poczucia niskiej wartości i każde inne, z jakim zmaga się Twoje dziecko.

Skąd wiedzieć, że nastolatek potrzebuje pomocy terapeuty?

Przede wszystkim powinien zgłosić się na psychoterapię młodzieży, kiedy nie potrafi poradzić sobie sam z problemami. Co więcej, terapia jest konieczna, jeśli:

– ktoś stosuje wobec niego jakąkolwiek formę przemocy (psychiczną lub fizyczną),

– kogoś się boi,

– ma trudności w kontaktach z rówieśnikami,

– nie potrafi się porozumieć z najbliższą rodziną,

– czuje się samotny,

– w jego życiu pojawia się zbyt dużo negatywnych emocji,

po prostu potrzebuje wsparcia i porady w którejkolwiek dziedzinie życia.

Wsparcie rodzica podczas psychoterapii

Dzieci i nastolatki nie poradzą sobie sami ze wszystkimi problemami. Poza tym, wiele z nich może mieć wpływ na ich późniejsze zachowanie, postrzeganie świata i interpretowanie emocji oraz uczuć. Co więcej, czasem konieczna jest terapia całej rodziny, by zaczęła ona prawidłowo funkcjonować i komunikować się. To, jak długo będzie trwała psychoterapia, zależy od wielu czynników i jest kwestią indywidualną. Jako rodzic, będziesz miał bardzo ważne zadanie.

Po pierwsze – znaleźć dobrego psychoterapeutę młodzieży, z którym zarówno Ty, jak i Twoje dziecko będziecie się dobrze czuli,

Po drugie – BEZWZGLĘDNIE JE WSPIERAĆ. Czasem najprostsze rozwiązania, takie jak szczera rozmowa, czy okazanie uczuć są drobnymi kroczkami prowadzącymi do ogromnego sukcesu.
Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, chcesz skorzystać z konsultacji lub zapisać swoje dziecko na terapię – zadzwoń. Nasz psychoterapeuta czeka, by Wam pomóc.

Karolina Zabiegaj