Hipochondria, czyli lęk o własne zdrowie

Bynajmniej nie chodzi tu o zwykłą, zdrową troskę o własny stan zdrowia. Jeśli po przeczytaniu artykułu medycznego widzisz wszystkie objawy opisywanej choroby u siebie, a na zapewnienia lekarza, że jesteś zdrowy, niemal zawsze odpowiadasz, że “ten to się na pewno nie zna”, być może masz problem z lękiem o zdrowie, potocznie zwanym hipochondrią.

Czym jest lęk o zdrowie?

Najkrócej mówiąc, to nieuzasadniony lęk o własne zdrowie. Zdarza się, że osobę, która troszczy się o swoje zdrowie bardziej niż inni, dla żartu nazywamy hipochondrykiem. W rzeczywistości to silne zaburzenie lękowe.

Człowiek dotknięty lękiem o zdrowie tak bardzo obawia się o własne zdrowie, że nie jest w stanie zapanować nad własnymi obawami.

Perfekcjonizm to stawianie sobie wygórowanych, nieralnych celów.

Jakie są objawy lęku o zdrowie?

Osoba dotknięta tym zaburzeniem odczuwa ból i doświadcza dolegliwości, których w rzeczywistości nie ma. Wszystkie badania, którym poddaje się taka osoba, wykazują, że jest w dobrej kondycji.

Osoba z lękiem o zdrowie skupia się na własnym stanie zdrowia, nieustannie surfuje po Internecie szukając coraz to nowszych chorób i sposobów ich leczenia. Nie ufa także lekarzom i ma problem ze zrozumieniem, iż jego dolegliwości nie są związane z ciałem, ale z psychiką.

Z biegiem czasu, osoba cierpiąca na lęk o zdrowie zaczyna utwierdzać się w przekonaniu co do swojej poważnej choroby. Na początku trudno jest bowiem zdiagnozować daną osobę, jako zmagającą się z lękiem o zdrowie. Lekarze szukają fizycznej przyczyny danej dolegliwości. Nie znajdują jej, co tylko utwierdza badanego, że jest z nim bardzo ciężko.

Jak leczyć lęk o zdrowie?

Człowiek cierpiący na lęk o zdrowie jest bardzo mocno skupiony na sobie i swoim stanie zdrowia. Leczenie ma polegać na odwróceniu uwagi od samego siebie i swojego zdrowia. To uczenie się nowego schematu myślenia i oddzielania myśli pochodzących ze strachu od tych racjonalnych, to nauka nadawania innych znaczeń temu co osoba doświadcza niż traktowania objawów jako symptomów poważnej choroby.

Dbanie o zdrowie, nawet takie, które innym może się wydawać przesadne, nie jest hipochondrią.