Co to jest fobia społeczna

Na myśl o zjedzeniu obiadu na mieście dostajesz duszności? Panicznie boisz się przemawiać publicznie? Te sytuacje różnią się od zwykłej tremy, czy nieśmiałości i mogą sugerować fobię społeczną.

Czym jest fobia społeczna?

To najczęściej występująca wśród ludzi fobia. To paraliżujący lęk, który ogarnia człowieka już na samą myśl o jakiejś sytuacji społecznej, w której narażony będzie na ocenę ze strony innych ludzi.

Ten lęk dotyczy wydarzeń, które dla większości ludzi są całkiem neutralne: obiad zjedzony w restauracji na mieście, rozpoczęcie rozmowy z nieznajomą osobą, zapytanie o drogę, zakupy w sklepie, w którym wchodzi się w kontakt ze sprzedawcą, a nawet oddawanie moczu w miejscach publicznych.

Osoby dotknięte fobią społeczną boją się nie tylko wzięcia udziału w takich wydarzeniach, ale samego myślenia o nich. Wyobrażenie sobie tych rzeczy powoduje rosnącą obawę, a nawet panikę. Kiedy już osoba znajdzie się w sytuacji lękowej, zaczyna się martwić, że jej strach jest widoczny, że inni ją widzą, oceniają. To jeszcze bardziej potęguje strach, a tym samym zwiększa fobię. To mechanizm błędnego koła.

Perfekcjonizm to stawianie sobie wygórowanych, nieralnych celów.

Jakie są objawy fobii społecznej?

Główne objawy fobii społecznej to odczucie silnego strachu oraz paniki na myśl o sytuacjach społecznych. Do emocji dochodzą także objawy somatyczne: drżenie rąk, nadmierne pocenie się, chęć zwymiotowania, jąkanie się, przyśpieszony oddech

Osoba w kontakcie z innym człowiekiem zaczyna się jąkać, mylić słowa. Czuje suchość w ustach, która jeszcze bardziej utrudnia komunikację.

Człowiek cierpiący na fobię społeczną jest bardziej narażony na uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Używki pomagają obniżyć stres oraz lęk i choć nie rozwiązują przyczyny, są atrakcyjną alternatywą dla lęku.

Czym różni się fobia społeczna od tremy?

Trema, to naturalna reakcja człowieka na wystąpienia publiczne lub podjęcie jakiejś czynności po raz pierwszy. Objawy tremy mogą być podobne do objawów fobii społecznej. Główna różnica polega na tym, że w przypadku tremy, lęk znika lub staje się mało dokuczliwy po podjęciu działania w sytuacji wzbudzającej dyskomfort. W fobii społecznej strach utrzymuje się przez cały czas.

Osoba nieśmiała niekoniecznie ma fobię społeczną. Wielu osobom niechęć i dyskomfort przy wystąpieniach publicznych lub poznawaniu nowych osób będzie towarzyszył zawsze, ale nie będzie miał znamion fobii.