Czym się różnią psycholog, psychoterapeuta i psychiatra? Z czym się do nich udać?
Czym się różnią psycholog, psychoterapeuta i psychiatra? W naszym życiu napotykamy na różne problemy, których sami nie jesteśmy w stanie rozwiązać. Często konieczna jest pomoc specjalisty – fachowca od psychiki. Pytanie, do kogo udać się z problemem, który mam?
Choć nazwy tych zawodów są podobne i zdarza się, że są mylone, to w rzeczywistości są to różne profesje. Inna jest droga kształcenia każdego z tych zawodów i różne obszary czy metody pracy. Choć wszyscy zajmują się psychiką człowieka, to każdy na swój określony sposób.
Kim jest psycholog i jakimi problemami się zajmuje?
Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia wyższe w kierunku psychologii. Ma zatem tytuł magistra. W czasie nauki psycholog poznaje sposoby funkcjonowania ludzkiej psychiki, mechanizmy, które nią rządzą oraz czynniki, które wpływają na jej poprawne funkcjonowanie.
Gdzie pracuje psycholog? W szkole i przedszkolu oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej – gdzie pracuje przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą; w szpitalu i domu pomocy społecznej i poradniach zdrowia psychicznego gdzie wspiera chorych i starszych w przeżywaniu czasu choroby i starości. Pracuje także w zakładach pracy, korporacjach i klubach sportowych.
Psycholog zwykle posiada jakąś specjalność (nie mylić ze specjalizacją kliniczną!) jak na przykład: psychologia dziecięca, sportowa, zawodowa, sądowa, kliniczna itd. Co więcej, psycholog może przeprowadzać testy psychologiczne. Często ma także uprawnienia do wystawiania koniecznych zaświadczeń do pracy, czy odnośnie posiadania broni.
Kiedy i z czym udać się do psychologa?
Gdy Twoje dziecko ma trudności w szkole i relacjach z otoczeniem,
Gdy potrzebujesz diagnozy kompetencji psychologicznych,
Gdy chcesz zwiększyć swoje kompetencje inter i intra personalne,
Gdy potrzebujesz konsultacji i porady w związku z sytuacją w pracy, rodzinie, życiu prywatnym czy wychowaniu dzieci,
Gdy jesteś ofiarą przemocy,
Gdy chcesz adoptować dziecko
Kim jest psychiatra i czym się zajmuje?
Psychiatra to jedyna z omawianych przez nas profesji, której przysługuje tytuł lekarza. Jest tak dlatego, że psychiatra to lekarz medycyny o specjalizacji psychiatrii. Przygotowanie do praktyki tego zawodu to ok. 11 lat nauki – 6-letnie studia medyczne i 5-letni okres specjalizacji. Tylko on może leczyć farmakologicznie.
Psychiatra pracuje w szpitalach, prywatnych i publicznych przychodniach lub klinikach. Należy się do niego udać, gdy borykamy się ze szczególnie silnymi problemami psychicznymi, które odbierają nam możliwość normalnego funkcjonowania. Psychiatra zajmuje się diagnozowaniem schorzeń i prowadzeniem leczenia farmakologicznego, które jest często prowadzone na równi z psychoterapią.
Kiedy należy udać się do psychiatry?
Gdy tracisz kontakt z rzeczywistością, słyszysz głosy lub widzisz dziwne i niepokojące rzeczy,
Gdy lęk uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
Gdy masz zaburzenia odżywiania,
Gdy cierpisz na silną depresję,
Gdy masz myśli samobójcze lub w jakikolwiek sposób ranisz swoje ciało.
To bardzo ważne – wizyta u psychiatry nie oznacza choroby psychicznej i zamknięcia w zakładzie. To poszukiwanie pomocy dla siebie i bliskich!
Psychoterapeuta – kto może nim zostać, czym się zajmuje i z czym do niego przyjść?
Aby zostać psychoterapeutą trzeba ukończyć specjalne 4 lub 5-letnie szkolenie psychoterapeutyczne i uzyskać odpowiedni certyfikat. Co więcej, dobry psychoterapeuta sam przechodzi własną psychoterapię i uczestniczy w superwizji – czyli spotkaniach z innym psychoterapeutą w celu konsultacji.
Psychoterapeuta ma nie tylko wiedzę teoretyczną ale przede wszystkim praktyczną, by pomóc osobom borykającym się z problemami psychologicznymi. Źródło tych problemów jest w człowieku – w konfliktach, lękach, nierozwiązanych sprawach z przeszłości, w błędnych przekonaniach. Psychoterapeuta pomaga poukładać się wewnętrznie i wrócić do pełni sprawności psychicznej.
Istnieje wiele szkół psychoterapii, wśród których jest terapia poznawczo-behawioralna, którą zajmujemy się w naszej placówce.
Kiedy warto pójść do psychoterapeuty?
- Gdy nie radzisz sobie z emocjami,
- Gdy przez długi czas masz obniżony nastrój,
- Gdy walczysz z nałogami,
- Gdy nie radzisz sobie z przedłużającą się żałobą,
- Gdy cierpisz z powodu lęków i nerwic, depresji, manii,
- Gdy masz problemy z budowaniem relacji z innymi,
- Gdy wspomnienia z przeszłości nie dają ci spokoju
- Gdy borykasz się z zaburzeniami odżywania.
Fachowa pomoc psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry pozwoli wrócić Ci do normalnego funkcjonowania, poradzić sobie z problemami, ale też pomóc Twoim bliskim.