Czym jest zespół lęku uogólnionego (generalized anxiety disorder – GAD)

Budzisz się rano ze ściśniętym żołądkiem, czujesz że jesteś cały spięty, nie możesz się rozluźnić, masz gonitwę myśli dotyczącą różnych rzeczy, które jeszcze się nie wydarzyły? Martwisz się tym co będzie tworząc najróżniejsze scenariusze? Tworzysz rożne hipotezy dotyczące przyszłości? A co jeśli zachoruje? A co jeśli stracę pracę? A co jeśli podejmę złą decyzje? A co jeśli mąż mnie zostawi? A co jeśli braknie mi pieniędzy? A co jeśli….? Być może to GAD – zespół lęku uogólnionego.

Czym charakteryzuje się GAD – zespół lęku uogólnionego

Każdy z nas odczuwa lęk i obawy przed różnymi wydarzeniami. To normalna sytuacja. Kiedy jednak mierzymy się z jakimś problemem lub znajdujemy rozwiązanie danej trudności strach mija. Osoba, która cierpi na GAD odczuwa lęk i martwi się niejako “na zapas”.

Obawy, które odczuwa taka osoba, są niewspółmierne do przedmiotu zmartwienia. Człowiek pozostaje w stałej czujności i wypatruje zagrożenia, którego po prostu nie ma, albo jest dużo mniejsze, niż w wyobraźni danej osoby.

Wielką trudnością jest to, że osoba z zespołem lęku uogólnionego ma świadomość, iż jej obawy są wyimaginowane. Mimo to nie potrafi się uspokoić i wyciszyć.

Perfekcjonizm to stawianie sobie wygórowanych, nieralnych celów.

Czego dotyczy GAD – zespół lęku uogólnionego?

Lękowe myśli osoby cierpiącej na GAD krążą wokół tematu:

  • tego, co może się stać

Osoba z lękiem uogólnionym obawia się tego, co może nastąpić. Drobne kłopoty, które jawią się na horyzoncie, urastają do rangi prawdziwej katastrofy. Inne sytuacje są całkowicie wymyślone, ale mimo to zajmują myśli człowieka zwiększając jego obawy.

Skutki GAD zespołu lęku uogólnionego

GAD, który nie jest leczony poprzez właściwą psychoterapię, może ujawnić się w objawach somatycznych, takich jak napięcia mięśni, bóle głowy, gonitwa myśli. To wszystko prowadzi często do problemów z zasypianiem. Nadmiar stresu i lęków związanych z różnymi wydarzeniami zniechęca człowieka do działania. Może on zacząć unikać pracy, szkoły lub innych obowiązków.

Jak leczyć zespół lęku uogólnionego?

Terapia lęku uogólnionego w nurcie poznawczo-behawioralnym składa się z kilku kroków. Pierwszy to zrozumienie lękowych przekonań. Następny to przeformułowanie tych obaw, zracjonalizowanie ich i uświadomienie ich bezzasadności. Kolejny to nauka radzenia sobie z obawami. Służą do tego choćby techniki relaksacyjne.